Ordinarie ledamöter

Ordinarie ledamöter

Stol 1

Niklas 

Niklas Törnlund

Poesi och musik

 Stol 2

Al 

Anne Landin

Professor,
byggproduktion

 

 Stol 3

Jonas Frykman

Jonas Frykman

Etnologi

 Stol 4

Peder Lamm

Peder Lamm

Konstigheter ur
konstens värld

Stol 5

sn5

Cecilia Nelson

Konst & konstliv

 Stol 6

Tiina sm

Tiina Sarap

Bygd och obygd
i landskap 

 Stol 7

so7

Sven-Olle R Olsson

Matkultur &
djur & odjur

 

Stol 8

Peterhoglund

Peter Höglund

Klinisk farmakologi

Stol 9

Roland von Bothmer2

Roland von Bothmer

Grödor, grodor & folk

Stol 10

 

Vakant

 

Stol 11

Anna Alsmark2

Anna Alsmark

Författare & journalist

 

Stol 12

 

 Vakant

Stol 13

Sven Rosborn2

Sven Rosborn

Arkeologi &
äldreombud

 

Stol 14

Martin Martinsson

Martin Martinsson

Musik & Kultur

 Stol 15

Bengt Olle Knutsson

Bengt Knutsson

Österländska språk

Stol 16

Peter Linde2

Peter Linde

Astronomi

 Stol 17

 

Vakant

 

Stol 18

lh18

Leif Hjärre

Österlenskt och
Österländskt

 

Stol 19

cl19

Cajsa S. Lund

Musik & arkeologi

Stol 20

 

Vakant

Stol 21

rl21

Rolf Lindroth

Finans & humor

     

 

Korresponderande ledamöter

Korresponderande ledamöter

bertil svensson

TV-producent Bertil Svensson

Etermedia

gh16

Professor Göran Hermerén

Medicinsk etik och filosofi

md9

Arkitekt Marianne Dock

Platsvetare, byggnadskonst 

fagerstrom

Professor Torbjörn Fagerström

Teoretisk ekologi

cl10

Christer Liljemark

Illustrativ arkitekt och stadsplaner

Urban Emanuelsson

Professor Urban Emanuelsson

Landskapsekologi 

nordstrom sixten 224 x 299

Musikdirektör
Sixten Nordström 

enoksen

 Lars Magnar Enoksen
Runologi & glimabrottning
 

 

 

Hedersledamöter

Hedersledamöter

maxvs

Skådespelaren
Max von Sydow

 

Tunhammar

Tidigare landshövding
Göran Tunhammar

 

ah

Landshövding
Anneli Hulthén

ostergren2

Författaren
Klas Östergren

stig persson

Docent
Stig Persson

 

 

 

Tidigare ledamöter

 

Tidigare ledamöter

 

Namn

Ämne

   

Docent Hans-Uno Bengtsson

Fysik och kulturhistoria

Professor Birger Bergh

Språkvetenskap

Kulturredaktör Gunvor Blomquist

Radio

Tekn dr professor Peter Broberg

Byggnadskonst

Tonsättare Sten Broman

Musik, musikvetenskap

Professor Gösta Bruce

Språkvetenskap

Författare Dagmar Edquist

Litteratur

Docent Lennart Engstrand

Växt och missväxt

Friherre Thure-Gabriel Gyllenkrok

Slotts- och agikultur

Professor Peter Gärdenfors

Kognitionsvetenskap

F justitieminister Gun Hellsvik

Juridik

Docent Knut Haeger

Medicin, kulturhistoria

Direktör Hans Jerenäs

Skånskt näringsliv

Professor Lars Larsson

Arkeologi

Författare Gabriel Jönsson

Litteratur

Skådespelare Ernst-Hugo Järegård

Scenkonst

Författare Birgit Lindström

Skånsk dikt

Docent Per-Erik Ljung

Litteraturvetenskap

Författare Max Lundgren

Litteratur

Docent Helmer Lång

Konst, teater och litteraturvetenskap

Landskapsarkitekt Runo Löwenmo

Landskapsvård

Författare Katarina Mazetti

Skönlitteratur

Professor Arne Melander

Medicin och läkemedelsanvändning

Docent Patrik Meurling

Djur och odjur

Professor Kjell-Åke Modéer

Juridik

Skådespelerska Marianne Mörck

Scenkonst

Hovsångerska Birgit Nilsson

Operasångkonst

Professor Sten-Åke Nilsson

Konstvetenskap

Professor Stig Örjan Olsson

Skånsk historia och språkkultur

Skådespelare Nils Poppe

Scenkonst

Professor Göran Rystad

Historia

Författare Bengt Sjögren

Djur och odjur

Regissör Eva Sköld

Scenkonst

Riksbanksdirektör Peter Stenkula

Skånska insatser utanför Skåne

Professor Nils Stiernquist

Statsvetenskap

Fil dr Sten-Bertil Vide

Skånska språket

Professor Louise Vinge

Litteraturvetenskap


Akademiens utsedda Diplomater